Moje meno je Štefan Sklenár. Ako svadobný DJ a moderátor na svadbu som každý týždeň na inom mieste. V tomto článku Vám priblížim, koľko stojí svadba.

Asi otázka číslo ☝ pre nás všetkých, ktorí svadbu ideme plánovať alebo už pripravujeme. Na túto otázku si odpovieme na konci článku. Musíme si rozobrať jednotlivé svadobné položky podrobne jednu po druhej. Pozor ceny sa líšia v jednotlivých krajoch a regiónoch vznikajú odchýlky, tak prosím berte tento cenový odhad ako veľmi približný,

Koľko stojí zásnubný prsteň a obrúčky?

Takže obišiel som pár zlatníctiev a ceny sa naozaj líšili. Ak sa nejdeme vyhádzať z peňazí hneď na začiatku hľadáme mnohí zlatú strednú cestu, aby sme dostali čo najväčšiu kvalitu, za čo najmenej peňazí. Kto chce samozrejme zainvestuje do kúpy prstienkov viac, pretože hodnota sa s Vami bude niesť  ďalších 30 rokov. Cena zásnubného prsteňa začína pri 300€ (v tejto variante nekupijeme žiadne zirkóny, ale kamienok je briliant, prečo tomu tak je vysvetľujem v článku Zlatý zásnubný prsteň). Pri kupovaní obrúčok už zistíte, že je rozdiel pokiaľ pôjdete do staršieho zlatníctva, kde výber nie je až taký dokonalý alebo pôjdete do novšieho napr. značkového zlatníctva, kde majú väčší výber. Cena svadobných obrúčok zo zlata však začína na 600 € za obidva prstienky. Dokopy máme teda pripravených minimálne 1000 €, aby sme mohli pokračovať ďalej.

Koľko stojí svadobný obrad a kedy rezervovať termín?

No vrúcna otázka. Svadobný obrad sa vybavuje na matrike príslušnej, kde chcete mať svadobný obrad. Za civilný obrad v mieste trvalého bydliska aspoň jedného z Vás neplatíte nič. Keď aspoň jeden z mladomanželov nemáte trvalý pobyt v príslušnej matrike, kde chcete mať sobáš vybavujete tzv. Delegačný list. Za odhlásenie  zaplatíte na matrike trvalého bydliska (napr. Levice), dostanete delegačný list a opätovný poplatok 16,50 € za prihlásenie do matriky, kde bude obrad prebiehať (napr. Dudince). Uzavretie manželstva medzi štátnym občanom Slovenskej republiky a cudzincom – od 66 €. Termín rezervácie Vám oznámi príslušná matrika, kostol. Niekde je to rok dopredu, niekde 6 mesiacov.

svadobny obrad cena

Kde rezervovať svadobnú hostinu?

Miesto na svadobnú hostinu bude alfa a omega každej svadby. Táto suma bude tvoriť asi 50% všetkých výdajov na svadbu, takže treba chodiť po reštauráciách, hoteloch, sálach a priestoroch a pýtať sa na voľný termín a ceny. Spravte si aj Vy porovnanie, pretože služby sa jednak v každej prevádzke veľmi líšia a stále menia. Pripravil som pre Vás nejaký prehľad miest na svadbu, kde všade sa môžte vydávať a ženiť a postupne ho stále vylepšujem a aktualizujem. Tu sú aktuálne krajské mestá: Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice.

Koľko stojí svadobná hostina?

Asi najťažšia otázka. Napíšem Vám v skratke, koľko rôznych faktorov vplýva na cenu. Ideme na to: poloha priestorov, početnosť jedál (predjedlo, polievka, hlavné jedlo, švédske stoly, polnočná kapustnica), kvalita a cena jedla, nápoje, korkovné, vlastný alkohol, stoly klasické alebo okrúhle, svadobná výzdoba,  parkovanie, možnosť ubytovania, možnosť svadobného obradu, pripravenosť podniku byť Vám stále k dispozícií (počet čašníkov, vázy na kvety, stoly na svadobné dary, riešenie situácií), klimatizácia, priestory na chladenie koláčov a torty, priestory na prezlečenie, ubytovanie pre mladomanželov, wifi, skladové priestory, časové obmedzenia. To určite nie sú všetky faktory, ktoré vplývajú na cenu. Suma za svadobnú hostinu sa však pohybuje vo veľkom rozpätí od 50 € do 100€ na osobu. To znamená, že pri 50 hosťoch môžte niekde zaplatiť od 2500 – 5000€ a pri 100 ľuďoch sa cena vyšplhá na 5000 – 10000€.

Kedy rezervujeme termín?

Neuveríte, ale niekto rieši rezerváciu termínu ešte pred samotnými zásnubami. Niekde treba dať vedieť rok aj rok a pol dopredu.

Môj tip: Ak si spravíte svadbu v piatok alebo v iný deň ako v sobotu, dostanete sa k oveľa viac voľným termínom. Ďalší dobrý tip je spraviť svadbu mimo sezóny svadieb, tá trvá od posledného aprílového týždňa do konca novembra.

stodola u hricka hanusovce nad toplou

Svadobné šaty cena, výber a popolnočné šaty

Tu sa budú názory trošku rozchádzať. Pobeháte si svadobné salóny a zistíte dve veci. Šaty si môžte buď požičať alebo dať v salóne ušiť na mieru a budú Vaše. Novinka je, že v niektorých salónoch za cenu požičovného a upravovania máte už šaty nové! Či sa Vám ich podarí po svadbe predať na internete, kde je ďalších 2000 inzerátov je otázne? Ja sa prikláňam k obom možnostiam. Cena požičovného a nových svadobných šiat sa pohybuje okolo 500€ – 700 €. Pri nových sa treba prikláňať k tej hornej hranici. Samozrejme nájdete šaty za 300 € alebo za 1500€, to záleží od značky, novej kolekcie, úprav, trvania ušitia a milión ďalších vecí. Chcem pre Vás pripraviť prehľad všetkých možných značiek, ktoré sú na Slovensku na výber, no dajte mi trošku času, kým úplne spracujem túto tému. Potom sa už budete dopytovať konkrétnych zástupcov konkrétnych modelov v jednotlivých svadobných salónoch v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach, podľa toho čo Vám je najlepšie a najbližšie. Popolnočné šaty nájdete od 150 € – 250 €, podľa Vášho vkusu.

Sako a oblek pre pánov

Takže pre pánov je to vždy jednoduchšie. V klasických butikoch si pripravte na oblek, vestu, nohavice, košeľu, motýlika a topánky s privretými očami nejakých 400€. Ak pôjdete do niečoho špeciálnejšieho čakajte aj špeciálnejšiu cenu. 😂 Každopádne podobne ako pri nevestiných šatách sa jedná o jednorázovú investíciu. (Vždy si spomeniem na bratranca, ktorý sa už dva roky snaží svoj oblek predať na internete za polovičnú cenu.) Keď zájdete do značkového obchodu môže sa cena napr. saka vyšplhať kľudne aj na 500€. Záleží na Vás na čom idete šetriť a na čom zas nie.

Vrátime sa nachvíľku k neveste

U nežnejšej polovičky samozrejme pri svadobných šatách nekončíme. Niekto sa rád trbliece, takže sa isto budete chcieť vyzdobiť všemožnými šperkami. Nezabudnime na doplnky do vlasov, kabelky, bolerká, samotný závoj a samozrejme topánky! Svadobných doplnkov neveste existuje asi toľko, koľko písmen je v abecede, takže si určite odložte bokom minimálne 200€. A to som povedal akože v prípade veľmi skromných neviest, ktoré si radšej odložia peniažky na svadobnú cestu niekde v Karibiku 🌴

svadobne topanky

Kedy rozposielať a koľko stoja svadobné 💌

Takže oznámenia kľudne tri mesiace pred svadbou, aby si všetci stihli urobiť na Vašu veľkú udalosť voľno a tým, ktorým sa nechce prísť, stihli na niečo vyhovoriť 😃 Svadobné oznámenia si môžte vyrobiť sami, dať vyhotoviť na mieru alebo využite obchodík na mojej stránke – katalóg svadobných oznámení. Návod ako si tam dať vyrobiť oznámenie zo 1000 rôznych návrhov nájdete tu. Cenu 1 oznámenia aj s peknou obálkou viete upratať na tých 1,5 €.

Kvety, svadobné pierka a kytica cena?

Pred svadbou budete musieť navštíviť kvetinárstvo. Chlapi, ženy majú radi kvety a na svadbe ich doslova milujú. Mne sa tiež páči na svadbe všetko “živé” a tak už sme asi dali všetci zbohom starým stuhám a umelým svadobným kyticiam. Šikovná kvetinárka Vám vie pomôcť vyzdobiť svadobnú miestnosť, svadobná agentúra to urobí kráľovsky a niekedy nepohrdnete ani svadobnými výzdobami, ktoré ponúkajú samotné prevádzky a podniky. V jednoduchosti je krása a pri kvetnatej výzdobe sa začne zelenať aj Váš svadobný rozpočet hlavne tými zelenými 100€ a fialovými ľevanduľovými 500€ kami 😀 Proste čo sa týka kvetov tak horná hranica je nekonečno. Ak Vám výzdobu zabezpečí hotel, reštaurácia alebo šikovné družičky,  bude Vás zaujímať už len pierko pre ženícha, svadobná kytica pre nevestu, prípadne pre hostí. Tu si odložte minimálne 100€ navrch. Prípadne nezabudnite na svadobnú výzdobu na auto.

Svadobná zábava

No ak ste si mysleli, že ste sa už kompletne vyhádzali z úspor, tak ešte mám pre Vás čerešničku na torte. Hostia si z každej svadby pamätajú najmä to, že sa výborne bavili a tancovali. O program na svadbe sa stará od začiatku stará šikovný starejší alebo ešte šikovnejší DJ. Napríklad ja 👋. Ale nie, no musíte vedieť či Vás láka predstava veľkej tancovačky Vašej rodiny. Cena dobrých DJov začína pri 400 – 450 €. Moderátor alebo starejší “zoberie” za svoj výkon minimálne tých 200€. Pokiaľ to nie je niekto z rodiny. Poznám aj starejších, čo robia program za 350 € a sú skvelí. Záleží od Vašich preferencií. Ten kto má rád “živú hudbu” nech si pripraví tiež minimálne 500€ plus nejaká tá doprava. Zhrňme to a skúsme Vašu svadobnú zábavu ohraničiť na tých približne 600€. Ak máte záujem o nejaký ten súbor na čepčenie nevesty a požičanie krojov – približne 150 €. Fotografi už tiež dneska berú okolo 500 € (Nejakých Vám odporučím v článku Najkrajšie svadobné fotografie). Kameramani trošku viac.

svadobni dj a starejší

Koláčiky, zákusky a torta

Tu sa nebudeme zbytočne rozvádzať ako v článku o svadobných koláčoch. Minimálne sa radí pripraviť koláče v počte 2 – 3 koláčikov na osobu. Pre maškrtníkov 4- 5 koláčov na osobu. Dajme ten priemer 3 koláče, aby ostalo aj niečo do výslužiek. Koláčik stojí v cukrárstve, ak budete šikovný 0,5 – 0,7 €. Pri moderných raw bezlaktózových je samozrejme vyššia cena. Pri 0,7 € pre 50 ľudí rátajte pri 3 koláčikoch teda nejakých 100 €. Pri 100 ľuďoch dvakrát viac takže 200 €. Torta sa bude počítať a jesť na svadbe na kilá 🍰. Presnejšie pre 50 – 100 ľudí Vám stačí ževraj 10 kilová torta. Cena za kilo krajšej svadobnej torty je približne 20 €. Ľahká matematika teda ukazuje, že na tortu sa minie tých minimálne 200 €. Ostatné torty Vám donesú rodinní príslušníci, ale veľa toriet keď je, tak sa nestihnú zjesť, dajte pozor.

Výslužky

S koláčmi ruka v ruke na konci svadby sa treba poďakovať hosťom, že prijali pozvanie nejakou tou fľaštičkou dobrej domácej alebo vínka. Trošku domyslíme aj nejakú etiketu peknú a cena by mohla byť približne 5 € za kus. V pálenici tiež vypálite litrík tak za 5 €, takže už len stačí zohnať 0,7l fľašky 🍒 . Častejšie ako liehoviny ľudia dávajú vínko. Nezabudnite na kameramana, foto, pána farára alebo pána starostu a aj DJ ak dobre hral 🤵👰

Kaderníčka, kozmetička cena

Cena za urobenie svadobného účesu a make -upu začína na 100€. Stačí riešiť nejaké 4 týždne pred svadbou.

Darčeky pre hostí

Niekto dáva, niekto nie. Ja som to do konečnej sumy nezarátal. Beriem to ako niečo “navyše”. Ak by ste si chceli pozrieť aké všakovaké darčeky som podostával ja čítajte článok: Svadobné darčeky pre hostí.

svadobne darceky pre hosti

Aká je finálna cena?

Berte to veľmi približne, ale keď spočítame obrúčky, šaty, oblek, svadobnú hostinu, koláčiky, tortu, výslužky, dj, fotografa, kvety, oznámenia, kaderníčku, kozmetičku, doplnky pre nevestu – tak svadobné veselie pre 50 ľudí vyjde na 6575€ pri pohodovom úspornom móde. To som nerátal kameramana, darčeky pre hostí, dopravu na svadbe a samozrejme ubytovanie pre hostí… Záleží na Vašej šikovnosti, koho kde poznáme, a vieme si čím dopomôcť. Verím, že teraz kopec z Vás si povie, že to je priveľa alebo primálo. Záleží od Vašich preferencií. Svadba pre 100 ľudí teda vyjde približne 9500 €, čo sa mi zdá priveľa, ale vychádza to tak 😄.

To najlepšie na koniec

Nezúfajte, určitá časť sa Vám vráti v svadobných daroch a na svadobnej vykrúcanke naspäť. Mám kamaráta, ktorý na svojej svadbe dokonca zarobil 😅 Pozrite si ešte článok o svadobných daroch.