Moje meno je Štefan Sklenár. Som svadobný DJ a moderátor. Svadobnú odobierku a čepčenie na svadbe uvádza folklórny súbor, muzikanti alebo starejší. Ja aktuálne svadobnú odobierku nerobievam, lebo vtedy rozkladám ako DJ aparatúru a svetlá. Ale robím čepčenie nevesty aj s polnočnou vykrúcankou.

 

Ak máte na svadbe šikovných muzikantov, starejšieho alebo folklórny súbor môžte do Vášho programu pre hostí a rodičov zahrnúť odobierku od rodičov a čepčenie nevesty.

 

Ako vyzerá svadobná odobierka nevesty a odpytovanie od rodičov?

 

Podľa miestných zvyklostí šla do kostola na sobáš ženíchova a nevestina strana niekedy oddelene, každá zo svojho domu. Oba sprievody sa stretli na ceste alebo pred chrámom. Obvyklejšie však bolo, že ženíchova družina najprv šla po nevestu do rodičovského domu. Tam nasledovalo odpýtanie od rodičov a rodičovské požehnanie za pomoci šikovného starejšieho alebo folklórneho súboru. Tento obrad sa vykonával slávnostne a býval dojímavý. Ženích dostal požehnanie spolu s nevestou od jej rodičov a spoločne poďakovali. Nevesta a ženích si pri tomto akte mnohokrát kľakli. Na sobáš sa mladý pár a svadobčania uberali v sprievode, na vozoch alebo pešo. Do chrámu sa išlo v určitom poriadku. Napríklad podľa tradícii v Liptovskej Lúžnej šiel na čele sprievodu starejší so starejšiou, mladuchu viedol prvý družba a mladoženícha sprevádzala prvá družica. Za nimi šli družičky, družbovia a ostatní svadobníci. Po ceste na sobáš sa spravidla robieval veľký krik a hluk.

 

 

Čo je to čepčenie mladej nevesty?

 

Čepčenie nevesty je akýmsi vrcholom na každej svadbe, symbolizuje premenu mladuchy na vydatú ženu. Starú pokrývku hlavy nevesta zamieňa za novú, partu mení za čepiec, čepcom každá žena ukazovala svoju hrdosť. Keď chcete mať čepčenie kompletné aj s požičanými krojmi, využite služby folklórneho súboru.

 

Folklórny súbor Háj z Novej Bane

 

Odporúčam súbor Háj z Novej Bane (na fotke). Čepčenie mladej nevesty robím aj ja bez pomoci folklórneho súboru. Stačí len do scénky zakomponovať vtipné vsuvky a folklórnu muziku. Vytvoríme tak pre Vašich hostí program s nádychom tradície. Vždy som za udržiavanie našich slovenských zvykov, preto sa na čepčenie obliekam do kroja. Keď je nevesta začepená následuje polnočná vykrúcanka.

 

 

miroslav suja starejsi

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!