Moje meno je Štefan Sklenár a som DJ a moderátor na svadbách. V tomto článku by som Vám priblížil časť svadobného programu, ktorá sa týka prvého tanca a svadobných hier.

Ako by mal vyzerať Váš prvý mladomanželský tanec?

Váš prvý novomanželský svadobný tanec otvára parket pre svadobných hostí. Niekto sa rozhodne pre tancovanie medzi polievkou a hlavným jedlom. Druhé páry preferujú najprv sa navečerať, a potom tancovať. Záleží to zväčša od toho, kedy je svadobný obrad a príchod do reštaurácie. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Po otvorení tanečného parketu sa pokračuje v rodičovskom tanci a vo voľnej zábave (tanečné kolá).


Aká je Vaša spoločná svadobná pieseň?

Určite ste už boli na veľa svadbách a počuli pieseň mladomanželov, ktorou vstúpili do ich spoločného života. Väčšina párov si netrúfa prísť s niečím rýchlym, tak volia tance pomalé. Zo zahraničnej scény je to určite Christina Perri – Thousand Years (odkaz video) a z domácej asi najčastejšia Kristína – Navždy a Kryštof – Ty a Já. Ja odporúčam, aby to bola pieseň, ktorá spája konkrétne Vás dvoch. Pre predstavu, hral som ako prvý tanec už aj 18 minútovú pieseň z posledného albumu Iron Maiden alebo Majka Spirita – Ženy treba ľúbiť. Takže fantázií sa medze nekladú. Je to Vaša svadba, takže Vy si vyberáte. Menej častými sú už tance nacvičené, ale vždy to vie príjemne prekvapiť, ak snúbenci spolu navštevovali školu tanca a naučili sa nejaké tanečné kreácie. Stáva sa však, že na svadbe budete takí vystresovaní, že všetko popletiete. Nezúfajte, lebo Vaši hostia práve na to čakajú 🙂

Posledne hrané svadobné piesne

Imagine Dragons – Next To Me

Calum Scott – You Are The Reason
Elán – Ľúbim ťa
Shout – Otis Day  The Knights (Animal House 1978)
Sonny  Cher – I Got You Babe (1965)
Imagine Dragons – Birds
David Gray – This Years Love
Earth, Wind & Fire – I’ll Write a Song for You
Ed Sheeran – Perfect Symphony ft. Andrea Bocelli
Ellie Goulding – How Long Will I Love You
Coldplay – Fix It

 Rodičovský tanec

Kandráčovci – Včielka
Dean Martin – That’s Amore
The Godfather Walz
Once Upon a September Walz
Viedenský valčík
Profil – Vydala mamička

Aké poznáme svadobné hry?

Svadobné hry slúžia na vyplnenie programu, ak náhodou hostia netancujú alebo momentálne nepreberajú vážne rodinné témy pri stole.

1. Hľadači pokladov

Moja najobľúbenejšia a najjednoduchšia svadobná hra. Na začiatku vyberieme 6 ľudí zo svadobnej hostiny (ženích s nevestou môžu kľudne oddychovať) a na parket položíme 5 stoličiek. Úlohou súťažiacich je nájsť a doniesť požadovaný predmet, ktorý moderátor vyhlási a sadnúť si späť na stoličku. Ten, čo prichádza posledný vypadáva a vždy sa odoberie jedna stolička. Ostatní v sále sa snažia pomáhať. Úlohy sú napr. doniesť niečo modré, kvetinu, kravatu alebo topánku opačného pohlavia. Úlohy budú stále ťažšie. Posledný víťaz vyhráva napr. dvojitú výslužku alebo tanec.

2. Cesta lesom

Moderátor zavolá ľudí na parket. Zúčastnení musia byť v pároch a chlapi v sakách. Vytvoria veľký kruh, v ktorom začnú chodiť dookola, ako keby sa prechádzali v lese. Zrazu sa však zotmie a oni sa v lese stratia. Chlapi musia spraviť dva kroky vpred a tak si každý nájde nového partnera. Prekonávajú spolu rôzne úlohy, až kým sa nedostanú z lesa von.

3. Rýchlokurz tanca

Tento rok plánujem do svojich hier zaradiť aj rýchlokurz salsy alebo klasického čardášu. Hostia na parkete sa naučia základné kroky a variácie, ktoré si môžu následne vyskúšať spolu na hudbu v pároch.

svadobne hry svadoby koc stolickovy tanec

4. Svadobný koč

Asi druhá najznámejšia svadobná hra, kde vybraní hostia vytvoria okolo ženícha a nevesty pomyselný kočiar. Ten sa skladá z kočiša, ktorý koč vedie, 4 kolies a koní. Moderátor číta rozprávku, kde sú tieto postavy spomenuté a vždy keď prečíta niekoho z nich, musí spraviť vopred dohodnutú vec. Napríklad, keď spomenie mladomanželov musia vstať a pobozkať sa. Každý má v koči istú úlohu. Ak sa niekto spomenutý zabudne alebo prepočuje, moderátorova asistentka mu naleje pálenky. A pokračuje sa ďalej až do konca príbehu.

5. Svadobné otázky

Asi najznámejšia svadobná hra. Mladomanželom sú kladené otázky, týkajúce sa ich spoločného života. Musia sa čo najviac krát trafiť v rovnakých odpovediach. Mladomanželia sú otočení chrbtami a nevidia, ako ten druhý reaguje. Odpovedá sa len ÁNO a NIE, zodvihnutím pánskej alebo ženskej topánky, ktoré si na začiatku hry vymenia.

Otázky napríklad: “Kto sa na dovolenke radšej opaľuje na slnku?”

“Kto z Vás skôr sedí v chládku a číta knihu?”

6. Sľub svokier

Svadobné mamky musia po moderátorovi opakovať sľub pred svadobnou družinou:

Sľubujeme pred týmto slávnostným zhromaždením,
že budeme pre našich mladých iba samým potešením.
Že budeme variť, právať
a vnúčence s radosťou opatrovať.
Chvíľu jedna, potom druhá,
aspoň nebude doma nuda.
Peniaze, ktoré by sme ľahko minuli samé,
mladým s radosťou odovzdáme,
pretože ich radi máme,
a tak svoje dobré meno svokry zachováme.
O spoločenský život sa im postaráme,
plagáty o plesoch všetky prečítame.
Kde bude zábava či disco,
ďaleko a či blízko,
dopravu i varovanie detí zaistíme,
aj keď sa pri tom samé nevyspíme.
Keď si zať trošku vypije,
alebo sa nevesta s nami pobije,
všetko pekne ututláme,
nesmie odísť domov k mame.
A aj keby sa nám vrátili spiatky,
naďalej budeme dobré svatky.
Buďme zdravé, neblížme si,
po poháriku ako svokry vypime si.
Tak prisaháme!

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!