Moje meno je Štefan Sklenár. Ako svadobný DJ a moderátor na svadbu som každý týždeň na inom mieste. V tomto článku Vám priblížim, kde všade pátrajú nevesty po svadobných šatách.

Kde nevesty nakupujú svadobné šaty?

Vitajte na mojom blogu, kde ako moderátor svadieb vyspovedám niekoľko neviest, aby sme spoločne zistili všetky možné spôsoby ako sa dostať k vysnívaným svadobným šatám. 😊 Odpovede sú naozaj rôzne a snažil som pre Vás vybrať tie najvýstižnejšie. Všetky komunikácie sú s reálnymi nevestami, ktoré podobne ako možno Vy museli riešiť otázku výberu svojich svadobných šiat. Poďme sa pozrieť, čo ovplyvňovalo pri výbere nevestu Alžbetku, ktorá mala svadbu v hoteli Vršatec minulý rok.

“Pátrala som po Pintereste”

“Mala som presnú predstavu svadobných šiat, pátrala som po Pintereste a tam som našla podobné tým mojím, vysnívaným. Mala som spravený termín u krajčírky s tým, že si ich dám ušiť a budú originálne a presne podľa mňa. Ale plány sa trochu zmenili 😁 V jeden jesenný deň sme sa s kamarátkou vybrali na výlet do Pardubíc, kde som mala vyhliadnuté salóny s tým, že si tam vyskúšam závoj (aby som si mohla vybrať ten správny z Aliexpressu, predsa len dĺžku som nevedela odhadnúť 🙂). “

Šaty z výpredaju

“A v jednom salóne, kde mali šaty zo starej sezóny som medzi spoločenskými šatami našla tie mojím vysnívaným podobné 😍. Na prvý pohľad som vedela, že sú to tie moje a nakoniec aj boli. Po iných som už nepozerala, aj keď ma predavačky presviedčali, že už nie sú v kurze. Keďže som si ich sama chcela dať ušiť a nakoniec som si ich kúpila som za obidve varianty (aj ušitie aj kúpenie), no záleží to od okolností. Ale určite by som nedala za šaty viac ako 400 Eur!”

Požičanie svadobných šiat

Nevesta Ľubka ☝ hovorí, že jej vysnívané šaty boli úplne iné ako tie skutočné šaty, ktoré jej najviac sedeli. Našla ich v svadobnom salóne Vanesa v Žiline. Ostatné svadobné salóny v Žiline nájdete v článku.

“Ja som volila pre mňa najpraktickejšiu možnosť – zapožičanie. Čo by som robila so šatami, ktoré by som si dala ušiť? Aj by boli drahšie, mala by som ich na sebe raz a potom by mi stáli v skrini. Ja som platila necelých 550 Eur aj s doplnkami.” vraví nevesta Ľubka. Osobne musím potvrdiť, že aj veľa svadobných salónov tvrdí, že nevesty prichádzajú s úplne odlišnými predstavami na šaty, ktoré im v skutočnosti vôbec nepasujú. Typy postáv a svadobných šiat nájdete v ďalšom článku, ktorý pripravujem. 

“Moje šaty sú zo 4 dielov”

“Svadobné šaty sú celkovo dlhá story, ale som vďačná, že som natrafila na salón Peter a Lucia v BA, kde si ma vzali do parády a celú spoluprácu som si užívala s príjemnými pokecmi, smiechom a kávičkou pritom. Vždy sme si to naplánovali tak, ako som to stíhala v rámci cestovania z/na/po Slovensku. Mala som tie najúžasnejšie krátke bodkované šaty, aké som len mohla mať. (V bodkovaných šatách po tete sme sa kedysi hrávali na nevesty, takže boli niekde v mojom podvedomí zafixované). Moje šaty sú zo 4 dielov a tak môžem nosiť každý zvlášť kombinácii aj pri inej príležitosti. Nosia sa veľmi dobre, sú pohodlné a praktické. Úprimne, mala som veľké obavy z toho, aké šaty mojej veľkosti si budem môcť vôbec na svoju svadbu dovoliť obliecť. No napokon vďaka týmto šatám do dopadlo lepšie, ako som si predstavovala. Znamenalo to pre mňa skutočne veľa. Každá žena si zaslúži, aby bola so sebou 100% spokojná a aby sa sama cítila krásna aj v takýto deň.” Takto vidí výber svadobných šiat nevesta Danka, ktorá priletela na Slovensko na svoju svadbu až z Fínska.

Dala som si ušiť na mieru

Nevesta Evka si dala svadobné šaty ušiť na mieru vo svadobnom salóne Wedding Couture (pre ženíchov odporúča Tom Steed). “Vo svadobných salónoch sa dajú nájsť krásne šaty, no pokiaľ úplne nesadnú alebo má niekto veľmi špecifickú predstavu, či nie úplne typické miery, určite radšej ušiť. Aj keď v salónoch ponúkajú úpravu, nikdy to nebude také, ako keď budú ušité presne na danú postavu.” vraví nevesta Evka.

Netradičné svadobné šaty s madeirou

Ak hľadáte inšpiráciu, vypočujte si príbeh nevesty Dominiky: “Keďže mám dobrú priateľku Janku Mirtovú, ktorá je asi najšikovnejšia krajčírka na svete, vedela som, že keď zverím svoje šaty do jej rúk, budú presne také krásne, ako som si vysnívala. Vždy som vedela, že keď sa budem vydávať, moje šaty budú skôr hladké. Som typ ženy, ktorá veľa čačiek-mačiek nepotrebuje, ale zároveň som chcela aj zvýrazniť moju nežnosť a romantickú dušu. Moja už nebohá bábinka vyšívala kedysi krásne madeirové výšivky. Od malička som jej práce milovala.Vyšívala mi golieriky na šaty, rôzne bodúrované záclonky a dečky. Chcela by som mať presne takúto výšivku na šatách.” Odkaz na celý článok nájdete tu. 

Čo hovoria súčasné trendy?

Podľa svetových známych módnych návrhárov sa netreba báť ničoho. V kurze sú rôzne čipky, tyly, pierka a rozličné farebné odtiene svadobných šiat. Bohužiaľ nové trendy na Slovensko prichádzajú veľmi opozdene. Slovenské dievčatá ešte stále túžia po klasických princeznovských bielych, nanajvýš maslových šatách. Tie odvážnejšie vyhľadávajú prvky bohoštýlu. Musím priznať, ale v roku 2019 som osobne videl, že nevesty preferujú šaty hladké s jemnými doplňujúcimi motívmi a princeznovskou dlhou sukňou.

Aká je cena (suma) svadobných šiat?

Podľa nevesty Daniely je to naozaj rôzne. “Poznám outfit, čo mali nevesty za 2000 Eur, ale aj také, čo to dali do 300 Eur aj s líčením. Ja som mala vyčlenených max. 500 Eur (bez líčenia a kaderníčky). Mala som šťastie na svadobné topánky, presne také aké som chcela, akurát vo výpredaji za tretinu pôvodnej ceny. Môj ženích mal oblek tiež upravovaný na mieru a všetko (aj topánky, košela atď.) ho vyšlo 500 – 600 Eur. Tiež ho využíva, keď má nejaké serióznejšie stretnutie v práci a “svadobné” topánky nosí normálne aj po svadbe. Nás to dokopy vyšlo cca 1000 Eur. Prehnane nízky rozpočet by som si bez predošlého prieskumu cien a možností nedávala, lebo môže prísť nemilý šok pri reálnych cenách. 

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!