Moje meno je Štefan Sklenár a som svadobný DJ a moderátor. V nasledujúcom článku Vám zhrniem ako vyzerá bežný svadobný program možno aj na práve Vašej svadobnej hostine.

 

Ako prebieha svadba? Ako vyzerá svadobný program?

Každá svadba má svoj určitý priebeh. Kedysi svadba začínala odobierkou u rodičov nevesty. Odtiaľ sa svadobčania presunuli do kostola alebo miesta, kde prebiehal samotný svadobný obrad. Keď už mladomanželia boli svoji, prechádzalo sa k hodovaniu a oslavám. Samozrejme podľa zvykov sa nejednalo o chvíle radosti, pretože dievča opúšťalo svojich rodičov a hostina končila tak, aby si mladí ešte užili svadobnú noc. Dnes sú však tieto zvyky obrúsené mnohými rokmi. Samotný priebeh svadby si dnes mladomanželia zabezpečujú sami alebo im pomáha skúsený organizátor, svadobný koordinátor, starejší alebo moderátor. Ten prevedie mladomanželov a hostí celou svadobnou oslavou.

 

1. Privítanie mladomanželov

Svadobná hostina sa začína, keď mladomanželia a hostia dorazia do reštaurácie, zámku, penziónu, kultúrneho domu alebo miesta, kde sa bude hodovať a zabávať. Tu ich a svadobnú družinu privítam ja (starejší, moderátor) alebo personál. Nasleduje spoločný prípitok, rozbíjanie taniera a niekedy si mladomanželia okúsia aj chlieb, soľ a cukor (med). Ženích by mal potom preniesť nevestu ponad prah – kedysi sa tradovalo, že v prahu žijú zlí duchovia. Hostia sa usadia na svoje miesta.

moderator starejsi dj na svadbu stefan sklenar

 

2. Poďakovanie a prípitok

Keď sú hostia usadení, bolo by zdvorilé niečo pekné povedať. Zväčša to býva príhovor svedka alebo svadobného otca. Ja vždy navrhujem, aby aj ženích poďakoval hosťom, že prijali pozvanie a prišli za svadobný stôl. Nasleduje Živijó…

 

3. Svadobná polievka

Všetci prichádzajú na svadbu hladní a tešia sa na jedlo. Po krátkej kňazovej modlidbe (nemusí byť) sa začína hodovať. Predjedlo, polievka a hlavné jedlo. K svadobnej polievočke zvyknem povedať pár pekných slov, mladomanželia by mali podľa zvykov jesť z jedného taniera, niekedy sa môžu aj vzájomne kŕmiť. “Polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná!”

 

4. Prvý tanec

Netreba nacvičovať žiadne špeciálne scénky a myslím si, že toto sa už dnes ani nenosí. Vyberte hlavne Vašu spoločnú obľúbenú pesničku, na ktorú budete vy a Vaši hostia spomínať ešte dlho po svadbe. Odporúčam tú istú pesničku aj na popolnočný tanec, aby sa hlbšie vryla do pamäte 🙂 Výber je na Vás, zažil som už asi všetko. Keď nie ste tanečné typy, vyberte si niečo pomalé a máte vyhraté.  Najlepšie je, aby sa pokračovalo tancom s rodičmi a potom spoločnou zábavou. (Obrázok je svadba v Bratislave – Elfo Club Malinovo) – odkaz na článok, kde sa bližšie zoberám touto témou.

elfo club malinovo svadba v bratislave

 

5. Tanečné kolá

Ja osobne hrám všetky štýly hudby, cez ktoré sa snažím plynule prechádzať. Po dohode s Vami môžme hrať aj jednotlivé tanečné kolá: Rock`n`Roll, 80 – 90 roky, Country, Ľudovky, Latinsko-americké, Rockové, Československé a Moderné. Vždy mladomanželom zasielam svadobný formulár, kde do svadobného programu vypíšu svoje obľúbené pesničky. Aj skladby, ktoré určite nehrať!

 

6. Svadobné hry

Obohatenie programu pre hostí – odkaz na článok, kde sa bližšie zoberám touto témou.

mladomanzelsky kviz

 

7. Krájanie torty

Odporúčam zahrnúť do programu skôr ako vyložia švédske stoly, napr. ku káve ako oddych medzi tanečnými kolami. Svadobnú tortu naprv ochutná nevesta a ak je dobrá, podelí sa s rodičmi. Potom rozkrája tortu ostatným svadobným hosťom.

8. Začepčenie (začepenie) mladej nevesty

Čepčenie nevesty je akýmsi vrcholom na každej svadbe – odkaz na článok, kde sa bližšie zoberám touto témou.

 

9. Polnočná vykrúcanka (redový, venčekový, klobúkový tanec alebo rosa)

Po čepčení tancuje nevesta vykrúcanku, redový tanec, klobúkový tanec alebo venčekový tanec (záleží od regiónu). Vykrúcanku tancujú mladomanželia za peniaze, ktoré darujú hostia do prikrytej misy.  Tie slúžia ako príspevok na začiatok ich spoločného života. Vystriedajú sa všetci hostia v tanci s mladou ženou, potom si ženích odnesie nevestu aj ich spoločný poklad. Po tomto všetkom prichádzajú mladomanželia prezlečení v popoločnom odeve a nasleduje voľná zábava do rána bieleho.

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!