Moje meno je Štefan Sklenár. Ako svadobný DJ a moderátor na svadbu som každý týždeň na inom mieste. V tomto článku Vám priblížim tipy a triky na svadbu vonku v prírode, kde sa môžete inšpirovať mojou osobnou skúsenosťou.

Akurát som vchádzal autom na diaľnicu zo Zvolena do Bratislavy (pozri svadby v Bratislave) na ďalšiu skvelú svadbu. V hlave som si premýšľal, ako to vždy robím, či mám naozaj všetko. Ak by mi náhodou niečo chýbalo zo zvukárskej a svetelnej techniky, celá akcia by nemusela dopadnúť dobre. Svadba je veľká životná udalosť, takže vždy, keď idem na takúto akciu, musím byť stopercentne pripravený, zodpovedný a odhodlaný vyriešiť každý nastávajúci problém. Pripomína mi to filmového hrdinu Rockyho Balbou. Aj keď to bol veľký bojovník, pred každým zápasom sa snažil mať rešpekt a nenechať nič na náhodu.

rocky balboa na svadbe

Svadba vonku v prírode je skvelým moderný spôsob svadobného hodovania. Treba však myslieť na detaily.

V neďalekom skrytom lesíku

Keď som prišiel do Bratislavy na vopred určené a dohodnuté miesto, chvíľku som ostal prekvapený. Nebolo to priamo v centre, ale v neďalekom skrytom lesíku. Dokonca som šiel dosť dlhou horskou cestou, potom popri jazerku až som zastavil pri drevenej chate. S budúcimi mladomanželmi som sa predtým nestretol. Z telefonátu som ešte nevedel presne usúdiť, kam vlastne pôjdem. A práve preto mám rád svoju prácu. Vždy ma stretáva množstvo prekvapení, nových miest a ľudí. Hral som už v rozmanitých podnikoch, hoteloch, reštauráciách, kultúrnych domoch, ale nikdy som nehral na mieste, ako je toto. Bola to celkom opustená chata uprostred hory. Najprv som to nevedel pochopiť, ale keď som zbadal veľký záhradný stan postavený svadobnou agentúrou, hneď mi prichodilo, že som správne.

Vbehol som teda medzi svadobných hostí. Zorientoval som sa a v zastrešenom neďalekom altánku si začal rozkladať svetelnú a zvukovú techniku. Nachádzal sa tu tanečný parket v podobe pokoseného mäkkého trávnika, rovno vedľa svadobného stanu. Ku každej svadbe patrí okrem tancovania aj dobré jedlo a pitie. To zabezpečuje na takýchto výnimočne odľahlých miestach externá catheringová firma.

Nastal prvý problém

s organizáciou svadobného obradu. Ten sa mal za asi polhodinku konať pri spomínanom neďalekom jazierku približne štvrťkilometra od chatky. Takže som narýchlo tentokrát povyberal zo svadobnej družiny zodpovedné osoby a preniesli sme náležitosti potrebné k svadobnému obradu autami na pokosený trávnik vedľa lesného jazierka. Najprv sme rozložili stan. Dosť ťažko ho bolo prichytiť do zeme, lebo nám situáciu komplikoval vietor. Potom sme porozkladali pekne za sebou lavice na sedenie pre svadobných hostí. V strede medzi lavicami bola cestička pre novomanželov. Chýbalo už len vyložiť stôl, kde budú stať oddávajúci – teda starosta obce a matrikárky. Na tomto podľa pravidiel stanovených pri sobáši musí byť položený symbol – štátny znak. Rýchlo som si prepojil mobilný telefón s bluetooth reproduktorom, ktorý sme schovali pod stôl. Odtiaľ pustím svadobný pochod. Keď sa medzi záhradným stanom a sedením týčila aj kvetmi ozdobená slavobrána, vedeli sme, že je všetko pripravené. Počasie sa však s nami stále zahrávalo. Chvíľu bolo pekne, chvíľu bridko. Táto improvizácia nakoniec vyústila do nádherného svadobného obradu, na ktorý budeme všetci dlho spomínať. Pre vašu predstavu, takto postupne sa začali moje služby na svadbe rozširovať. Ako moderátor môžem ľudí lepšie organizovať a pomáhať pri riešení záľudných problémov ako bol tento. Veď sme to len vďaka tomu na poslednú chvíľu stihli.

Záhradná svadba

Svadba pokračovala vynikajúco. Väčšinou však sobáš rušia plačúce deti.  Všetci sme sa po obrade pomaly vrátili na chatku. Ľudia si posadali do záhradného stanu a čakali na príhovor. Ten som predniesol ja a pár slov pridal asi aj ženích. To si až tak presne nepamätám. Ale čo si pamätám bolo, že keď sa malo vynášať prvé jedlo, to znamená svadobná polievka, všetka pozornosť stála zrazu na našom jednom externom kuchárovi. Ten “od radosti” v kuchyni nevedel, čo má skôr robiť, keďže bol na všetko celkom sám. Svadobní hostia čakali na jedlo. Dodnes nechápem ako to bolo s obsluhou vymyslené, ale keď vidíte svadobnú mamku ako netrpezlivo obletuje prázdne stoly, napadne Vás, že treba niečo spraviť. A tak som povyberal zo svadobnej družiny tie najšikovnejšie družičky.

Svadobná polievka

Ich úlohou bolo vyniesť svadobnú polievku hladným hosťom a “porámovať” prázdne taniere. Hostina zachránená. Druhé jedlo si už svadobčania mohli naberať sami, pretože bolo formou bufetových stolov. Situácia však znova viac vygradovala. Prirýchlo rozprávajúci záhadný kuchár vyložil pre hostí úplne studenú ryžu a zemiaky. Napätie bolo treba ukludniť. Ja ako moderátor som sa už teraz ujal aj úlohy starejšieho, zobral do ruky domácu pálenku a začal z nej potrochy ľuďom nalievať. Pritom som sa s nimi žartovne rozprával, aby zabudli na všetky nezdary. Sami mi začali opisovať, akú hudbu radi počúvajú a na čo by si radi zatancovali. Mladomanželia otvorili tanečné kolo a tancovalo sa až do rána. Ale na čo by sme prosím Vás spomínali, keby sa na tej svadbe ešte niečo nevystrúhalo?

tancovanie záhradná svadba

Šéfkuchár kameraman

Keď sme s mladomanželmi krájali svadobnú tortu, šékuchár prišiel za mnou a vraví: “Kamarát môj, musím povedať, že ty si riadny frajer. Zvládaš to super. Len tak ďalej.” Povedal to hlasom, z ktorého mi bolo hneď jasné, že určite nie je “čistý” a vypýtal si od svadobného otca kameru. Natáčal krájanie svadobnej torty, tancovanie na parkete a celé svadobné veselie na video. Pravdu povediac som mal z neho konečne dobrý pocit. Nadránom začalo jemne pršať. Keďže bol parket rovno pod holým nebom, tak sme sa pomaly odobrali do svojich izieb spať.

Počasie a ubytovanie

Samozrejme som nemohol v takom počasí techniku nechať vonku. Začal som si teda baliť veci s dojmom, že na izbu prídem zase ako posledný. Hrávam svadby po celom Slovensku a väčšinou mám vybavené ubytovanie na hoteli. Dnes som však prvý krát spal na zemi na matraci. Ten už bol nejaký namoknutý od vody, lebo vonku pršalo a niekto mokrý sa naň zvalil predo mnou. Takže aj pre mňa bola táto svadba veľkým zážitkom. Vrchol prichádza na koniec.

Záver

Keď som si po týždni zavolal so spokojnou nevestou, tá mi prezradila, že náš “šéfkuchár” držal kameru celý čas naopak. Takže majú dodnes polovicu svadby natočenú dolu hlavou 🤣

Čo vylepšiť a na čo si dať pozor?

Svadbu vonku v prírode Vám môže zabezpečiť externá catheringová agentúra v spolupráci so svadobnou agentúrou, ktorá má na starosti výzdobu. Dohodnite si vopred všetky podrobnosti a detaily svadby. Rozmýšľajte odkiaľ kam sa budú hostia ako prepravovať. Kedy budú jesť, či máte zabezpečené teplé jedlo v správny čas. Dostatočný počet ľudí na obsluhu. Výzdobu okrem svadobného stanu si viete do určitej miery zabezpečiť aj sami. Používajú sa najmä lucerny, girlandy, svadobné záclony a rôzne visiace dekorácie.

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!