Moje meno je Štefan Sklenár a som svadobný DJ a moderátor. Na obrázku vyššie ma môžte vidieť v roli starejšieho v kroji na svadobnom obrade v Dudinciach. V tomto článku odpovedám na otázky, ktoré si väčšinou kladiete ohľadne svadobného obradu.

Vašou prvou úlohou je dohodnutie si termínu a miesta sobáša. Aký dátum si vybrať? Svadobný termín by mal vyhovovať najmä Vám, býva to zväčša sobota, ale výnimkou, nie je ani piatok alebo streda. Niekto si vyberie čarovný dátum 18. 8. 2018, niekto sa prispôsobí rodine, svadobnej agentúre, prípadne reštauráciam, podľa voľných termínov.

 

Aké sú druhy svadobných obradov?

 

Na výber máte z možných prevedení svadobných obradov, a to buď v kostole, vonku alebo na miestnom úrade. Každý so sebou nesie isté výhody a nevýhody.

Civilný sobáš – žiadosť o uzavretie manželstva sa podáva na miestnom úrade (potreba OP a rodného listu), kde sa bude sobáš odohrávať. Prebieha v slávnostnej sieni, oddávajúcim je poslanec miestneho zastupiteľstva, primátor alebo starosta. Obrad je rýchlejší ako v kostole.

V kostole – žiadosť o uzavretie manželstva sa overuje na matričnom úrade, podáva sa na príslušnej fare (niekedy potreba krstného listu), kde by sa mal obrad konať, trvá zväčša okolo jednej hodiny, bez omše trvá kratšie.

Obrad vonku – vynikajúca voľba pretože sa tak vyhnete nepríjemnému presúvaniu hostí, správny poplatok na každej matrike je od 66€ (každé mesto si pripočíta ešte vlastné poplatky! za ozvučenie, výzdobu, dopravu, takže vás to vyjde určite viac)

 

 

Koľko stojí obrad? Poplatky za sobáš.

 

Všetky poplatky na príslušných matrikách, zoznam matrík nájdete tu, sú rovnaké, určené ministerstvom vnútra okrem tých, ktoré som spomínal vyššie za obrad vonku alebo mimo úradných hodín a podobne

Delegačka (delegačný list) – poplatok 16,50 € , keď aspoň jeden z mladomanželov nemáte trvalý pobyt v príslušnej matrike, kde chcete mať sobáš. Za odhlásenie  zaplatíte na matrike trvalého bydliska (napr. Levice), dostanete delegačný list a opätovný poplatok 16,50 € za prihlásenie do matriky, kde bude obrad prebiehať (napr. Dudince).

Za civilný obrad v mieste trvalého bydliska aspoň jedného z Vás neplatíte nič.

Uzavretie manželstva medzi štátnym občanom Slovenskej republiky a cudzincom – od 66 €.

Uzavretie manželstva medzi cudzincami – od 165,50 €

obrad dudince sobas vonku

 

Ako prebieha svadobný obrad?

 

Priebeh začína svadobným pochodom (nezabudnúť si dopredu dohodnúť zabezpečenie hudby, príp. aparatúry). Nasleduje Váš príchod v poradí naprv ženích s mamou alebo blízkou osobou a potom nevesta v sprievode otca alebo brata. Privítanie matrikárky, predstavenie (farnosti v kostole). Poslanec/starosta/primátor a jeho reč (zástupca fary). Výmena prstienkov (najprv ženích dáva obrúčku neveste). Podpisovanie zápisnice (aj svedkovia), spoločný bozk. Ukončenie, poďakovanie, hudba. Gratulácie.

 

Na čo nezabudnúť? Kedy vybavovať obrad?

 

Na príslušný matričný úrad by ste mali ísť s dosť veľkým predstihom, minimálne však 14 dní pred vami zvoleným dátumom. Nezabudnite si vziať doklady ako rodný list a občiansky preukaz. Raz mi mladomanželia vraveli, že chceli od nich doklady prefotené, museli ešte behať po meste a zháňať copycentrum. Ušetrite si starosti, poriadne sa pripravte a prezrite si aj formulár Žiadosť o uzavretie manželstva.

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!