Moje meno je Štefan Sklenár. Ako svadobný DJ a moderátor na svadbu som každý týždeň na inom mieste. V tomto článku Vám priblížim, čo na svadobný stôl…

Či už si zabezpečujete svadobnú výzdobu sami alebo za pomoci externej svadobnej agentúry, vždy beriete do úvahy rovnaké faktory. Poďme sa pozrieť na ceny a možnosti komplexne. Všetky Vaše prvotné úvahy záležia od typu priestoru napr. či máte svadbu na lodi alebo vonku v prírode.

Svadobné inšpirácie a farebné kombinácie

Čo si pamätám, tak pred pár rokmi, keď som šiel na svadbu, tak okrem dominantnej bielej farby si nevesta vždy vymyslela druhú dominantnú farbu – napr. ružovú. V tej farbe vtedy museli žiariť svietniky (sviečky), vázičky, darčeky pre hostí, popolnočné šaty, ženíchove traky a podobne. Dnes už sa snažia nevesty a svadobné agentúry vytvárať celkom nové svadobné témy – napr. glamour, greenery, vintage, boho alebo industrial. Záleží pri nich na jednotlivých prvkoch svadobnej výzdoby a kombináciách rôznych farieb, odtieňov a materiálov. Odporúčam si vybrať obľúbenú farbu a napríklad na stránke Pinterest nájsť vhodné kombinácie k danému odtieňu. Potom sa už len pustíte do zháňania jednotlivých prvkov Vašej budúcej svadobnej výzdoby.

Typ priestoru na svadbu a cena

Každý z nás sníva o slobodnej bohémskej svadbe niekde v prírode. Často však tento plán pohorí 💥 na tom, že nikde vysnívané miesto neviete zohnať, alebo ak už aj nejaké nájdete, je tak ďaleko od všetkých vašich svadobných hostí. Moderné nevesty poznajú riešenie tohto problému. Hľadajú zlatú strednú cestu – svadba v stodole. Na Slovensku nájdete pár vytvorených priestranných bohémsky vyzdobených miest v prírode uspôsobených priamo na Vašu oslavu. Dúfam, že ich do budúcna bude stále viac. Pár nápadov a inšpirácií uvádzam v článku. Ak si potrpíte na vznešenosť a luxus, určite budete vyhľadávať kaštiele, chateau, hrady, zámky a podobné priestory. Kontrastom budú klasické kultúrne domy, ktoré musíte niekedy zhora nadol a zľava doprava celé pozakrývať zástenami, baldachýnmi a návlekmi, čo Vám výzdobu značne predraží. Moja voľba by bola nájsť vo Vašom okolí špeciálny priestor, ktorý je beztak zaujímavý svojou lokalitou a môže patriť medzi tie lacnejšie voľby. Ceny sa z roka na rok stále menia. Pre mňa boli zaujímavé napríklad svadby v reštaurácií pod bralom Beckov, pred hradom Vršatec alebo v Bratislave na plávajúcej lodi pri západe slnka.

Cena okrúhlych stolov a chiavari stoličiek

Priestor máte, teraz prichádza otázka: Čo do neho? Cena okrúhlych stolov sa pohybuje od 15 – 20 € za kus. Chiavari stoličky sú už súčasťou skoro každej svadobnej výzdoby, kde do priestoru treba zasahovať externe. Musím povedať, že tento trend udal zbohom pracným návlekoidným stoličkám so stuhami všemožných farieb. Prenájom „okrasných“ chiavari stoličiek nájdete v každom blízkom svadobnom rentale a cena sa pohybuje od 2,5 € za kus. Stoličky môžete použiť napríklad aj na svadobný obrad. Vrcholom prekvitajúceho trendu sú stoličky priesvitné.

Zdroj: Alibaba

Čo na svadobný stôl?

Ako ste už mohli vidieť v článku o vintage levanduľovej výzdobe na svadbe, svadobná tabuľa pozostáva zo svadobného prestierania (obrus, poháriky, príbor, tanier, klubový tanier), svadobných darčekov pre hostí🎁, svietnikov, vázičiek a kvetov, kvetov veľa kvetov. Pokiaľ pri výbere kvetov použijete veľa výrazného odtieňu zelenej s nádychom žiarivého akcentu – prebojujete sa k štýlu s názvom Greenery. Ak sa necháte inšpirovať nádychom vyzretej retro histórie skombinovanej so súčastnými trendami = vintage svadba. Bohémsky štýl  zase v sebe nesie prvky hippies, etna, folku, indiánsky aj retro štýl. Za modernými „boho“ alebo „chic“ svadobnými výzdobami hľadajte výrazné farby, pestrosť materiálov, kvety, vzory, šperky, doplnky, uvoľnenosť a veselú náladu. 

Cena a prenájom klubových tanierov

Klubové taniere zlaté, strieborné, sklenené, priesvitné nájdete na stránkach mnohých svadobných agentúr. Kupovať sa Vám ich neoplatí, pretože prenájom stojí približne 3 eurá na osobu. V cene je strieborný alebo zlatý príbor a klubový tanier. Na facebookovej stránke svadobnej agentúry Ascreative som našiel taký pekný prehľad rôznych druhov klubových tanierov. Nezabudnite na obrúsky

Zdroj: Ascreative FB

Svadobné svietniky a vázičky prenájom cena

V zásade stále platí, že na svadbách sa stretávam so stále dominantnejšími svietnikmi a vyššími vázami. Cena približne 10 € za kus. Nájdete aj menšie a za menej. Za chvíľu budú hádam vysoké až po strop. Výhodou je, že takáto váza nezakrýva výhľad hostí a kvety na nej výborne dokonale vyniknú.

Zdroj: Dušan Beňo

Nápady na vylepšenie svadobnej výzdoby

Keďže som už kadečo videl na svadbách, napíšem Vám nejaké „Best Of“, ktorým môžete ohromiť svadobných hostí. Keď už poznáte priestory, máte vymyslené farebné kombinácie, témy a doplnky na svadobné stoly, dostanete sa do bodu, kedy sa pýtate, čo viac?

1. Candy bar

Obzvláštniť svadobnú výzdobu môžete napríklad prenajatým ozdobným veselým Candy barom. Na ňom máte odložené koláčiky pre hostí a ušetríte tak stoly pre vázy s kvetinami alebo svadobné dary, ktoré dostanete od Vašich hostí.

2. Cigar and whiskey bar

Pre pánov alebo labužníkov pripravte ochutnávku rumov a cigár. Takzvaný „cigar“ alebo „whiskey bar“. Dolaďte si stolík podľa svojho vkusu a preferencií Vašich hostí.

3. Detský kútik

Pre deti môžete pripraviť detský kútik. Miesto klasického stolíka a stoličiek použite deku a napríklad stan alebo malý detský domček. Ak máte väčšie deti môžete pre nich pripraviť svadobné omaľovánky, ktoré stiahnete zdarma na mojej stránke.

4. Svadobné noviny

Veľmi osvedčený nápad je na stôl pripraviť pre hostí svadobné noviny alebo svadobný magazín, kde popíšete svadobný program alebo prezradíte pár vecí o sebe a snúbencovi – napr. ako ste sa spoznali, koľko ste spolu a podobne. Vzor nájdete tiež zadarmo na mojej stránke. Nechajte sa inšpirovať.

5. Svadobný fotokútik

Stále zábavnejšia vsuvka je svadobný fotokútik. Aby ste nemuseli platiť za túto službu externe (približne 200€ za hodinu), porozmýšľajte nad vlastnou tvorbou. Budete potrebovať 3 veci. Prvá vec je plátno, prípadne fotostenu, pred ktorou sa budete fotiť. Niekedy stačí len nájsť pekné miesto v sále. Druhá vec je najdôležitejšia. Potrebujete zohnať rekvizity na fotenie ako zábavné kostýmy na prezlečenie, rôzne masky alebo nápisy. Odporúčam navštíviť stránku na to určenú. Isto tam nájdete kopec nápadov a doplnkov. Tretia a posledná vec je fotoaparát. Buď využijete služby fotografa, ktorého na svadbe platíte za nafotenie fotokútika alebo ešte lepší nápad je kúpiť si jednoduchý instax polaroid s náplňami (pozrite cenu v obchode a ostane Vám už navždy). Pomocou polaroidu si rovno vyhotovíte fotky s hosťami a môžete ich poprosiť nalepiť fotku do knihy hostí s nejakým pekným odkazom. Knihu hostí tak isto môžete vyrobiť alebo kúpiť cez internet na spomínanej stránke. Poviem Vám, bude to pre Vás pekná spomienka.

6. 3D fotostena

Kvetnatá 3D fotostena (nemusí byť súčasťou vyššie spomínaného zábavného fotokútika), svetelná stena alebo hviezdne nebo

7. Číslovanie stolov

Číslovanie stolov – na jednej svadbe som videl pomenovanie stolov nie podľa čísel, ale podľa mien superhrdinov z filmu Avengers (porozmýšľajte nad svojími záľubami a tie môžete takto zapojiť do Vašej originálnej svadobnej výzdoby)

8. Veľké písmená

Svetelné veľké nápisy z písmen (napr. LOVE, SVADBA, vaše iniciály…)

9. Ostatné svadobné doplnky

Vaša kreativita sa môže naplno prejaviť na zasadacom poriadku, stojane na fotky (napr. drevené rebríky), uvítacej tabuli, smerových tabuliach… Toto sú všetko veci „navyše“, ktoré by mohli potešiť oči Vašich hostí, tak rovnako ako aj Vaše 🤗

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!