Moje meno je Štefan Sklenár. Ako svadobný DJ a moderátor na svadbu som každý týždeň na inom mieste. V tomto článku Vám priblížim, ako si vyrobiť sám svadobné pierka.

Dnes svadobné pierka majú rôzne formy. Nikde nie je presne stanovené, ako by malo pierko vyzerať. Najväčšie a najpestrejšie pierko pripína nevesta ženíchovi. On jej venuje kyticu. Tieto symboly slobody môžu byť „umelé“ objednané z internetu alebo „živé“ vyrobené v kvetinárstve. Ostatné pierka pripína družička. Najprv svadobným rodičom. Tieto pierka bývajú rozmerovo väčšie, ale nemusí to byť pravidlo. Potom družička pripne pierka aj ostatným hosťom. Najlepšie je tento proces spraviť, keď prebiehajú gratulácie po svadobnom obrade. Na obrázku vidíte svadobné pierko z levanduľovej výzdoby.

levandulove svadobne pierka pre hosti

Druhy svadobných pierok

Úplne najjednoduchšie pierka sú vyrobené len z farebnej stuhy + nejaký doplnok – môže to byť umelý kvietok, krušpán, gombík, drevené srdiečka… Zložitejšie bývajú doplnené jutovinou alebo čipkou, prípadne folklórnou stuhou. To sú folklórne pierka. Potom sú pierka prírodné, klasické, pierka z jutoviny, s krušpánom, umelé, mušle, ružičky, s kľúčikom. Najlepšie niečo, čo Vás  charakterizuje 👌. Pozrite si nejaké obrázky.

Výroba jednoduchých pierok

Budeme potrebovať najmä dobrý nápad a trpezlivosť. Väčšinou na pierkach bývajú stuhy rôznych veľkostí. Okrem stuhy sa ešte častejšie dnes používa čipka, folklórna stuha alebo jutovina. Ozdobené bývajú drevenými gombíkmi, kvietkami, živým krušpánom, špagátikom, ale táto časť je hlavne na vašej fantázií. Stačí zájsť do najbližšej galantérie a tam už sa budete vedieť inšpirovať. Na výrobu svadobných pierok si pripravte dostatočne ostré nožnice (nie také tupé ako som mal ja), ozdôbky, ihlu a niť (v prípade, že ich budete zošívať dokopy) alebo tepelnú pištoľ (ja som použil sekundové lepidlo), zapaľovač, zicherky alebo špendlíky.

Postup na videu

Vybral som si pre Vás svoje prvé svadobné handmade pierko. Hádam to bude dobudúcna lepšie, ale hlavne som Vás chcel inšpirovať, že keď to dokážem ja, dokážete to aj Vy 🙂

Bonus: Aký je vlastne význam svadobných pierok?

Na každej svadbe sú všetci svadobčania od ženícha až do posledného hosťa vyzdobení svadobnými pierkami. Odkiaľ však táto tradícia pochádza a čo znamená? Traduje sa, že kedysi, keď mladý šuhaj chcel vyznať lásku svojej milej, urobil to nasledovne: Zaklopal jej na oblok a to mohol len jeden deň v týždni, v sobotu večer, keď nebola robota. Ak dievča okienko otvorilo, mohli sa rozprávať. Na druhý deň poslala mladému po kamarátkach pozdrav alebo koláč. To bol znak toho, že i ona má záujem a chcela by, aby sa ešte vrátil. Na znak toho, že ho má rada, pripla mu večer za klobúk pierko. Toto pierko si každý týždeň k nej chodil vymienať za nové, čerstvejšie, aby mu dokázala, že ho stále miluje. Preto nevesta pripína ženíchovi na svadbe pierko. Pierko však nosili len slobodní mládenci, preto sa pri začepení nevesty toto pierko ženíchovi sníma preč. Svadobná družina bola kedysi oblečená do krojov, vyzdobená svadobnou zástavou, svadobným stromom alebo svadobným rúchom. Dnes sú svadobčania miesto toho označení svadobnými pierkami.

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!