Moje meno je Štefan Sklenár. Ako svadobný DJ a moderátor na svadbu som každý týždeň na inom mieste. V tomto článku Vám priblížim, kde všade sa dajú robiť svadby v okrese Detva. Pripomína mi to  hneď jeden príbeh z knihy o svadbách, ktorú aktuálne píšem. Vtedy mi dopredu presne nespomenuli mladomanželia, kde vo Vígľaši sa bude konať svadobná hostina. Prehľadal som všetky priestory v okolí.  Nakoniec bola v Masarykovom Dvore a na obrázku vidíte tancovať mladomanželov prvý tanec.

Banskobystrický kraj má svoje hrdé zvyky a tradície. Tvoria ho rázovité regióny ako Horehronie, Podpoľanie, Gemer, Novohrad a Hont. Plánované svadby bývajú najmä v mestách Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Krupina, Brezno, Lučenec, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Poltár, Revúca, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Kremnica.

Detva

Grand Hotel Vígľašwww.grandviglas.com

V Grand Hoteli Vígľaš hrávam poväčšine zahraničné svadby. Dôležité je povedať, že rovnako ako Galicia Nueva sú tieto zámky na vrchole piedestálu všetkých priestorov, v ktorých by ste mohli mať svadbu v Banskobystrickom kraji. Zámok oproti Halíču nemá zasklenenú uzavretú dvoranu, ale ponúka nádherné dva vnútorné priestory, kde bývajú svadobné hostiny. Jeden je na prízemí a je to holá kongresová miestnosť v tvare obĺžnika. Zaujímavejšia je však v pôvodnom štýle zrekonštruovaná miestnosť na pochodí – viď foto. Dominantou je krb, obraz na stene, dobový nábytok a dekorácia. Jedlo vynikajúce, viete si vybrať aj veľmi špeciálne a nezvyčajné menu za odpovedajúcu cenu. Obsluha má prepracovaný postup roznášania jedla po stoloch, budete sa cítiť fakt ako na zámku Cez dvoranu sa dostanete do kaplnky s možnosťou využitia obradu. Trošku nevýhodou je, že v ten istý Váš svadobný deň sa tam môžu pliesť ďalšie nevesty, ktoré si zaplatia fotenie na zámku, prenajmú kaplnku alebo jednoducho budú mať svadbu v miestnosti č.2 . Z hornej reštaurácie sa cez oddychovú miestnosť dostanete na krásnu terasu, z ktorej máte výhľad aj na dvoranu aj na prírodu okolo. Parkovanie okolo zámku koordinuje strážnik SBS – to sa len tak niekde nevidí. Určite som veľa toho zabudol, ale neskôr doplním keď ma napadne. Zámok Grand Hotel Vígľaš odporúčam.

Foto: Dušan Beňo

Reštaurácia po Zámkom Vígľaš

Veľmi známy svadobný priestor. Hral som tu aj plesy aj svadby. Podlhovastú obdĺžnikovú miestnosť možno pekne vyzdobiť a nasvietiť. Výhodou je veľké parkovisko. To, že priestory sú ďaleko dopredu vybookované svedčí aj o samotnej kvalite služieb.

Masarykov Dvor (Vígľaš – Pstruša) www.masarykov-dvor.sk

Hral som tu svadbu pár rokov dozadu. Vidíte aj na fotke mám ešte dlhšie vlasy. S týmto priestorom sa mi spája príbeh, ako som hľadal madomanželov pred svadobnou hostinou. Do svadobného formulára mi napísali, že svadba sa bude konať na Vígľaši. Nepítal som sa podrobnosti. Myslel som si totiž, že svadba bude buď na zámku alebo v reštaurácií pod zámkom. Keď som však oba priestory navštívil, zistil som, že tam svadbu nemám. Musel som teda bežať do Zvolenskej Slatiny na svadobný obrad. Tam som sa dozvedel, že hostina je v Masarykovom dvore. V tej dobe tam robil kamarát prevádzkara, tak som sa tam tešil. Nenapadlo ma, že Pstruša tiež patrí pod Vígľaš. Mal som síce pár minút omeškanie, ale keďže chodím na každú svadbu s prestihom, nikto si nič nevšimol. Tento príbeh spomínam aj vo svojej novej knihe: Svadobné príbehy a rozprávania.

Reštaurácia Košútka v Hriňovej www.kosutka.sk

V tomto priestore som robil svoju druhú svadobnú odobierku od rodičov. Hostia sa najprv poschádzali na štrkovom parkovisku. Odtiaľ som ich vzal vo funkcií starejšieho po schodoch pred reštauráciu. Tam sme odpytovali od svadobných rodičov našich mladomanželov. Priestor vnútri bol nádherne nazdobený. Zábava trvala do rána bieleho.

Iné priestory, miesta na svadbu a svadobné sály

Hriňová Vegas, Chata Kriváň

Ako DJ, moderátor a blogger pre Vás píšem články o svadbách z rôznych kútov Slovenska. Odporúčam: svadobné dekorácie Heliumking, svadobné oznámenia, darčeky Chocolissimo, šperky E-shop a  novomanželské zľavy od Invia.sk!